Dlouhověkost

Stres a dlouhověkost

Už Aristoteles hodnotil stres jako opotřebení v kterémkoliv okamžiku života.

Stárnutí není podmíněno časem, který uběhl od narození, ale celkovým součtem opotřebení, kterému bylo tělo vystaveno. (Opotřebením je míněn stav organizmu po proběhlé stresové reakci.)

Může být velký rozdíl mezi věkem fyziologickým a chronologickým.

Čili mezi tím jak vypadáme a co máme v občance. Mnoho lidí vypadá starší, než jsou. Při studiu předčasného stárnutí bylo zjištěno, že to souvisí se stresem, neboť v obdobích krize se tělo mnohem více opotřebovává.

Dr. Hans Selye se domnívá, že stářím dosud ještě nikdo nezemřel. Nevyhnutelně umíráme proto, že se jeden životně důležitý orgán opotřebuje dříve než ostatní. Život, biologický řetěz, který drží jednotlivé části organizmu pohromadě, je jen tak silný jako jeho nejslabší část.

Stáhněte si zdarma návod - 5 kroků, jak se zbavit únavy a stresu

Vždy se jedna část opotřebuje první a zničí celý lidský organizmus, protože bez ní ostatní části nemohou dál fungovat. Proto by se člověk měl snažit stres rovnoměrně rozdělovat tím, že přesouvá zatížení z jedné části na druhou. Proto je důležitá pestrost v životě, ne jen sedět u televize a dělat zaběhané činnosti.

Mozek potřebuje nové podněty, nové výzvy, i kdybychom jen měli zaměnit známou trasu do práce za novou. A když pracujeme hlavou, je třeba mít i fyzickou zátěž, kompenzovat psychické zatížení fyzickým- třeba štípáním dřeva.

Stres umocňuje buněčné stárnutí, jak ukazuje studie Kalifornské univerzity z roku 2004, která potvrzuje, že stres zkracuje telomery buněk (telomery jsou koncové části chromozomů). Telomery se oslabují a narušují buněčnou obnovu, na které se normálně aktivně podílejí. Přestávají se nám obnovovat buňky a tím stárneme.

Ačkoli nové výzvy jsou pro tělo a mysl pozitivní, neboť je udržují aktivní, nepřetržitý nadměrný stres vede k předčasnému stárnutí.

Proto je třeba umět stres zmírnit. Například funguje teplá koupel s relaxačními solemi a hudbou! Také pomáhá mít vše ve svém okolí uklizené a čisté. Velmi dobře uplatníte cvičení, protahování, správné dýchání. Pomáhá jíst vyváženou stravu. Ale nejvíce o vlivu stresu na naše tělo rozhoduje naše nastavení- jak prožíváme stresové situace. Zda vše vidíme tragicky a litujeme se nebo jsme připraveni něco udělat a hodnotíme situaci s chladnou hlavou. Pro naše vnitřní nastavení může nejlépe pomoci každodenní meditace, pomůže nám udržet čistou mysl a následně neopotřebované tělo .

Zdroje: Stres života, Hans Selye M.D.,PRAGMA 2016, IKIGAI šťastný a dlouhý život, LEDA 2017

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..