Metabolismus (z řeckého „metabolé“ – změna) je soubor všech chemických reakcí, které probíhají v lidském těle.
Energie je podle slovníku mocná, účinná síla, která je schopná vykonávat práci. Všichni dobře známe jednotku, kterou se energie měří, tedy 1 kalorii (cal) nebo nověji 1 joul („džaul“). V praxi se pak používají jejich násobky, tedy kilokalorie (kcal) a kilojouly (kJ).
K jaké změně tedy v našem těle dochází?
Všechny živiny, které přijmeme potravou/sacharidy, tuky, bílkoviny/ obsahují uloženou „sluneční energii“. Aby ji tělo získalo pro svoji činnost/práci mozku, tlukot srdce, pohyb atd./, musí všechny živiny přeměnit chemickými reakcemi postupně na jednodušší a jednodušší látky, ze kterých na úplném konci získá biologický vodík (NADH).
Ten dokáže naše dělo velice důmyslnou reakcí s kyslíkem přeměnit na zásobní formu chemické energie, kterou pak umí využívat právě mozek, srdce, svaly a jiné orgány. Tato zásobní energie je uložena ve složité chemické molekule – ATP. ATP je něco jako baterie. Kdykoliv energii potřebujeme, trochu si uvolníme. Abychom však mohli energii využívat, musíme si ji také vyrábět. Tedy jíst a živiny z potravy přeměňovat na biologický vodík.
To je energetický metabolismus. Získávání „sluneční energie“ z jídla, přeměnit ji na chemickou a využít ji pro činnost našeho těla!
Určitě jste se již setkali s informací, že z jednoho gramu sacharidů a bílkovin získá naše tělo 4 kcal (17 KJ) a z jednoho gramu tuků 9 kcal (38 KJ).
Pokud tedy přijímáme více kalorií (energie) než spotřebujeme, naše tělo si tvoří zásoby ve formě tuku. A právě ty pak dokáže v případě potřeby (hladovění nebo pohyb) znovu přeměnit až na biologický vodík a získat energii.
Pokud naopak přijímáme méně kalorií, než spotřebujeme, naše tělo si ji bere z tukových zásob a ze svalů.