Buňky imunitního systému, jako např. makrofágy využívají chemickou energii zvanou ATP (adenosintrifosfát), kterou v každé buňce (tedy i v makrofágu) vyrábí dvě látky. NADH a Koenzym Q10. NADH proces spouští, Koenzym Q10 ho udržuje. Dokonalá spolupráce. Pokud máte NADH i Koenzymu Q10 dostatek, makrofágy jsou „nabité“ energií a virus nemá šanci. Pokud energie chybí, organismus si NADH „stáhne“ z jiných částí těla. Přestane tak podporovat svaly, sníží aktivitu mozku, obětuje kvalitní spánek, zpomalí se opravy buněk. To vše vnímáme jako únavu, když „na nás něco leze“.
V roce 1997 napsal doktor Richard Passwather z amerického Marylandu, že NADH je možné označit jako nejdůležitější substanci pro lidské tělo. Jeho účinky nejlépe popisuje George Birkmayer, profesor z Univerzity v Gratzu v Rakousku, ve své publikaci NADH – zázračný koenzym.
NADH neboli koenzym 1 (celým názvem Nikotinamid-adenin-dinukleotid-hydrid) je klíčový koenzym, který přenáší vodíkové protony (H+) získané z potravy do mitochondrií, kde ve spolupráci s Koenzymem Q10 vzniká chemická energie (ATP).
Dalo by se říci, že NADH proces tvorby energie v těle spouští, zatímco Koenzym Q10 ho udržuje.
NADH je klíčová látka pro výrobu energie ve formě ATP (adenosintrifosfát) ve všech buňkách. Funguje tedy jako palivo pro každou buňku.
Zpracováno podle: Professor George D. Birkmayer, M. D., Ph.D. NADH, The Energizing Coenzyme