Trvalé příznaky, které svým rozsahem přesahují postvirový chronický únavový syndrom. Koenzym Q10 a NADH: klíčové nutrienty při postvirové únavě.
Tým pro řízení koronavirového onemocnění se soustředil na prevenci a léčbu akutní fáze onemocnění, ale s postupující pandemií přibývá počet lidí, kteří mají přetrvávající příznaky. Tyto příznaky jsou zahrnuty do tzv. postcovidového syndromu. Mezi nejčastějšími příznaky je postvirový únavový syndrom, který je charakterizován přetrvávající únavou, difuzní myalgií (setrvalou svalovou bolestí), depresivními příznaky, a neregeneračním spánkem.
Vědci identifikovali tyto zbylé symptomy u lidí s přetrvávající zánětlivou reakcí a mitochondriálním stresem. Z toho následně vyplynula studie, která zkoumala interakci mezi covidem-19 a mitochondriální dysfunkcí. Schopnost tohoto viru narušit mitochondriální funkce způsobuje, že neurony s vysokým energetickým metabolismem jsou poškozeny, což napomáhá šíření viru a má za následek nežádoucí účinky u pacienta, související s chronickou únavou a psychickým zmatením.
Mitochondriální dysfunkce může změnit imunitní reakci na virové infekce, čímž přispívá k chronickému zánětu a hraje tak klíčovou roli u post-covidového syndromu. Víme, že mitochondriální a imunitní funkce klesá s věkem nebo při metabolickém onemocnění. Takže se nebudeme schopní vyhnout všem efektům tohoto viru, ale možná je můžeme zmírnit změnou životního stylu a intervenčními změnami, které optimalizují mitochondriální funkci.
Doplňování NADH a koenzymu Q10 se používá v nutričních terapiích, které se zaměřují na metabolickou energii pro zlepšení mitochondriální dysfunkce a zánětu. Ty jsou nyní zkoumány jako možná léčba pro zotavení se z postcovidového syndromu. Právě proto, že tyto látky zvyšují buněčnou energii na různých úrovních v těle (srdce, svaly, nervový systém, játra a ledviny).
Mechanismus účinku je založen na zlepšení mitochondriální funkce, zvýšení výroby fyziologické energie, stejně jako na zlepšení nervové funkce a antioxidační funkce a snížení únavy. Koenzym Q10 a NADH stimulují výrobu energie doplněním vyčerpaných buněčných zásob ATP. ATP funguje jako indikátor buněčného bioenergetického stavu.