Je všeobecně známo, že alkohol je odbouráván v játrech. Hlavní roli zde hraje enzym alkoholdehydrogenáza, který přemění alkohol na acetaldehyd. Ten nám působí známou kocovinu. Teprve jeho dalším odbouráním se tělo definitivně zbaví toxických účinků alkoholu.
K tomu, aby se alkoholdehydrogenáza aktivovala, potřebuje látku s názvem NADH. NADH patří mezi koenzymy, tedy látky, bez nichž by enzymy nemohly dělat svoji práci, tedy urychlovat veškeré chemické reakce v našem těle, například odbourávat alkohol.
A co kdybychom chtěli odbourávání alkoholu ještě více urychlit?
Spíše pro pobavení můžeme zmínit „studentskou fintu“. Tedy pokud např. očekáváte v neděli větší oslavu, v sobotu provedete něco jako generálku. Tím si vytvoříte na neděli s předstihem dostatek alkoholdehydrogenázy a více tak vydržíte.
Nebo můžete vyzkoušet NADH v tabletách. Budete to sice méně zábavné, ale jedna tableta stojí pouze cca 20 Kč. NADH může navíc celkově zlepšit funkci jaterních enzymů a zmenšit riziko poškození jater.
V roce 1997 napsal doktor Richard Passwather z amerického Marylandu, že NADH je možné označit jako nejdůležitější substanci pro lidské tělo. Jeho účinky nejlépe popisuje George Birkmayer, profesor z Univerzity v Gratzu v Rakousku, ve své publikaci NADH – zázračný koenzym.
NADH neboli koenzym 1 (celým názvem Nikotinamid-adenin-dinukleotid-hydrid) je klíčový koenzym, který přenáší vodíkové protony (H+) získané z potravy do mitochondrií, kde ve spolupráci s koenzymem Q10 vzniká chemická energie (ATP).
Dalo by se říci, že NADH proces tvorby energie v těle spouští, zatímco koenzym Q10 ho udržuje.
NADH je klíčová látka pro výrobu energie ve formě ATP (adenosintrifosfát) ve všech buňkách. Funguje tedy jako palivo pro každou buňku. Čím více NADH buňka obsahuje, tím více energie může vytvářet, a tím déle může žít.