Co je to Krebsův cyklus?

Krebsův cyklus je sled reakcí, které probíhají v buňkách člověka v útvarech, které se nazývají mitochondrie („buněčné elektrárny“). Cyklus se nazývá proto, že chemické reakce probíhají stále dokola.

Co se zde tedy odehrává?

Vše, co sníme, tělo nejprve přemění na jednu jedinou molekulu (odborně se nazývá Acetyl koenzym A). Ať už tedy sníme cukry, tuky nebo bílkoviny, vždy se nejprve rozloží a přemění na tuto společnou látku. Teprve ta vstupuje do Krebsova cyklu a stále dokola se přeměňuje v sérii chemických reakcí.  Výsledkem těchto reakcí je to, že tělo získá biologický vodík. Biologický vodík je vlastně „sluneční paprsek uvězněný díky rostlinám v potravě“. Neboli energie se Slunce, kterou zachytily a zpracovaly rostliny, v procesu zvaném fotosyntéza.

Stáhněte si zdarma návod - 5 kroků, jak se zbavit únavy a stresu

A právě zde, v Krebsově cyklu, dokáže tělo vodík opět získat.

Vodík je ale velice nestabilní a výbušný. Proto je důmyslně vázán ve formě molekuly zvané NADH (koenzym 1). NADH nakonec „odnese“ vodík z mitochondrie na její membránu (ochranný obal), která se právě díky vodíku doslova nabije elektrickým proudem. Naštěstí pro nás však tělo opět vymyslelo geniální způsob, jak tuto ohromnou elektrickou energii (o síle milionů voltů jako v blesku) přeměnit zpět na energii chemickou. Tu ukládá ve formě zásob v molekulách ATP (adenosintrifosfát). Když pak tělo potřebuje energii pro činnost mozku, orgánů, tedy hlavně svalů pro náš pohyb, doslova si kousek molekuly ATP „uštípne“.

V podstatě tedy fungujeme na baterie. Máme v těle asi miliardu molekul ATP, které se každou 1-2 sekundu spotřebují a znovu obnovují. Při tlukotu srdce, dýchání, přemýšlení nebo při pohybu.

Více ATP tedy znamená více energie, více svalové aktivity, více vitality. A obráceně.

Méně ATP, méně energie, více únavy.

 

Vyřešte své problémy s únavou jednou provždy! 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..