Něco tě bolí? Je to v tvé hlavě!

Ahoj,

dnes bych se s vámi ráda podělila o zajímavé informace, které jsem našla při čtení dubnového vydání Blesk zdraví, který jsem si původně zakoupila jako „čtení do letadla“, když jsem letěla do Barcelony na služební cestu. Normálně totiž časopisy vůbec nečtu, a tak tohle je jediná příležitost, kdy si dovolím „časák“ koupit a užít si ho naplno! Je pravda, že obvykle usnu ještě dříve než se letadlo dostane do vzduchu, ale tentokrát jsem zůstala vzhůru, protože mě zaujala právě příloha tohoto čísla s názvem: průvodce psychosomatikou.

Mám vystudovaný obor psychologie a proto mám k těmto věcem velice blízko. Vzhledem k tomu, že jsem studovala Bc. v USA, jsem se o těchto termínech jako psychosomatika a podobně dozvěděla tedy docela rychle a vzpomínám si, že ještě před pár lety, tento termín nebyl obvyklým výrazem. Lidé v ČR řešili jakýkoli fyziologický projev s lékařem či lékárníkem, a je to tedy až v poslední době, kdy se tento výraz psychosomatika probojoval do povědomí více lidí v ČR. V tomto článku dokonce píší, že dnes psychosomatika konečně patří mezi respektované medicínské obory! Tímto bych si zase tak jistá nebyla, ale píšou to tam, tak pokud je to pravdivé tvrzení, budu jen ráda!

To že nás bolí hlava, nemusí být nutně způsobeno nemocí, ale například tím, že se snažíme vše vyřešit ihned a racionálně!

Co to tedy ta psychosomatika je? Slovo psychosomatika pochází z řeckých slov – „psyché“ = duše a „soma“ = tělo. Psychosomatika tedy zkoumá vztahy mezí duší a tělem. S tímto slovem přišel na veřejnost poprvé v roce 1818 německý lékař Heinroth. Začal veřejně vystupovat s názorem, že lidské nemoci by mohly mít i psychické příčiny. Tedy, poprvé přišel s dnes již známou myšlenkou, že co se děje v lidské duši, má přímý dopad i na naší tělesnou schránku, a tedy je tu jasná spojitost! Tedy, že to že nás bolí hlava, nemusí být nutně způsobeno nemocí, ale například tím, že se snažíme vše vyřešit ihned a racionálně! Tehdy se mu věda vysmála, ale dnes už víme, že tento obor se stále rozšiřuje. Vždyť jsem si článek o tom přečetla v BLESKU ZDRAVÍ ! Proto vám zde nyní poskytnu sumář toho, co jaká bolest/problém může znamenat  v oblasti psychosomatiky a nad čím se zamyslet.  Třeba to pomůže právě vám! Vybrala jsem nejčastější problémy, se kterými se potýkají lidé v mém okolí nebo ty, které mě nejvíce zaujaly.

Bolest hlavy = chcete hned všechno vyřešit rozumem. Míváme pocit, že se musíte rozhodnout na základě racionálních faktů a nedáváme volný průchod věcem. Bolest hlavy také může znamenat, že si děláme příliš mnoho starostí a bojíme se selhat a cítíme se pod tlakem okolí. Toto mi přijde opravdu fascinující! Já jsem přesně člověk trpící na bolest hlavy a musím říct, že když se nad tím zamýšlím, nejčastěji mě začne bolet hlava, pokud jsem na dlouhém meetingu, kde potřebuji přemýšlet nebo tvořit, nebo když jsem postavená před obtížné rozhodnutí! Co  tedy s bolestí hlavy dělat? Jedním z tipů je umět se pochválit vždy, za cokoli a rozhodovat se pro věci, tak jak já opravdu chci, ne tak, jak si to přeje okolí. Také zde píší, že lidé trpící migrénami často potlačují emoce jako je vztek, agrese a mají obecný problém dát průchod emocím. Já se tedy umím maximálně radovat, s tím problém nemám, ale určitě se nerada zlobím a už vůbec nerada pláču a křičím, tak na tom asi něco bude! Migréna často souvisí s tím, že nesplňujeme vlastní požadavky a ideály, chceme být jiné než jsme, jsme se sebou nespokojené, ale zároveň se bojíme selhání! Tedy všechen ten tlak se nakupí v hlavě a šup – máme tu migrénu! Proto nejúčinnější je pokusit se relaxovat, uvolnit se za každou cenu. Jak na to? Přijměte danou situaci, přijměte sebe sama, řekněte si, že to čím nyní procházíte je pro vás právě teď to nejlepší! Pokud na vás například v práci křičí šéf, řekněte si, dobře, nyní je to pro mě to nejlepší, zřejmě si z toho mám něco odnést, ponaučit se a podobně. Mně to opravdu velmi pomáhá a musím říct, že dnes jen opravdu zřídkakdy nedokážu migrénu kontrolovat a utlumit a musím si vzít prášek proti bolesti. V 90% času nad migrénou vítězím právě pomocí přijmutí situace a relaxací. K relaxaci využívám jednoduchou techniku mindfulness, která trvá několik minut, můžete ji aplikovat kdekoli a  kdykoli a cítíte se ihned mnohem lépe!

 Bolí vás zuby? Přestaňte přehlížet své problémy! Buďte tvrďačky!

Bolest a kazivost zubů = nepostavím se na svojí obranu, přehlížím problémy a nechci je řešit. Věděli jste, že zuby jsou vůbec nejtvrdším materiálem v lidském těle? Tedy, pokud se vám ulomil zub, nebo vás bolí, podle mě, byste si opravdu měli dělat starosti. Nepochopte mě špatně. Sama mám nyní ulomený kousek horní šestky – u zubaře mi řekli, že šestka je nejvíce problematický zub v ústech, protože ho nejčastěji využíváme ke kousání. O to více mě zaujalo, že v tomto článku píší, že: „obecně je stav našeho chrupu zrcadlem naší vitality“. Tedy pokud máte chrup naprosto v pořádku, znamená to, že víte do čeho se „zakousnout“ a čím se zabývat, pokud ale váš chrup „trpí“ (jako nyní i ten můj), zamyslete se nad tím, co můžete změnit. Znamená to, že nad něčím váháte, nemůžete se rozhodnout, a nechcete vidět nějaký problém či spor, raději jej sunete dál před sebou. Pozor na to, abyste nedopadli tak, jako nyní já. Zub mi museli ubrousit, a nyní mi jej budou muset znovu plombovat a upravovat. Sice to prý ještě není na korunku, ale i tak mě opravení zubu bude stát několik tisíc korun a mnoho času stráveného v zubařském křesle! Co tedy dělat, abychom svůj chrup ochránili? Především se rozhodněte, že budete své problémy řešit ihned, jakmile nastanou a nebudete je odkládat na potom. Jakmile se vám přihodí něco negativního, pokuste se najít v tom to dobré a spíše se z toho poučit, nežli se ponořit do negativních emocí a zlosti. Ale především – stůjte za svými zájmy. Buďte tvrďačky! Pokud rády cvičíte, jděte cvičit. Pokud chcete jít na kafíčko s kamarádkou, jděte! Pokud se to vašemu partnerovi nelíbí, upozorněte ho, že v sázce jsou i vaše ZUBY 🙂

 Záněty podbřišku? Většinou má žena problémy v této oblasti, pokud má něco, co by měla s partnerem řešit, ale nechce se jí do toho!

Záněty v podbřišku = konflikt a tlak v partnerských vztazích. Většinou má žena problémy v této oblasti, pokud má něco, co by měla s partnerem řešit, ale nechce se jí do toho. Někdy se bojí toto téma nakousnout nebo o něm neumí mluvit. Toto mi přišlo také velice zajímavé – nejčastěji tyto problémy mívají ženy, které se příliš obětují pro druhé a nezohledňují své zájmy! Zájmy přátel a rodiny jsou na prvním místě, před zájmy jejich samých! Znáte to? Ztotožňujete se s tím také? Já ano – opravdu dlouho jsem se učila vyplnit si v kalendáři nejdříve aktivity, které chci dělat já a poté teprve se zajímat o ostatní! Stále je co zlepšovat, ale myslím, že uvědomění si, že pokud budeme my ženy odsouvat naše zájmy a upřednostňovat druhé před našimi vlastními zájmy a touhami, riskujeme své zdraví! Jak tedy na to? Rada číslo jedna = seberte odvahu a promluvte s partnerem o tom co vás trápí! Nezůstávejte v situacích, které nemají pro vás nejlepší řešení a neslibujte lidem něco, co samy nechcete!

Položte si otázku: Co se mi snaží mé tělo říci? Na co se mě snaží upozornit?

Když jsem si toto přečetla, znovu jsem se zamyslela nad svým životem a sebou sama. Pokud opravdu naše myšlenky a styl, kterým žijeme přímo ovlivňuje to, jak se cítíme, nestojí za to se o sebe více starat? Tyto 3 věci mi přišly nejvíce klíčové asi i proto, že se mě přímo týkají. Když se vám ulomí zub, nebo dostanete zánět močového měchýře, leckdy je opravdu snazší říci: „neměla jsem jíst to tvrdý jablko“, než se zamyslet: “ co mi vadí?“ Co mohu vylepšit? Proč se mi to stalo? Myslím, že nejlepší je si položit otázku: Co se mi snaží mé tělo říci? Na co se mě snaží upozornit? Jsem si jistá, že si dokážete samy odpovědět 🙂

P.S.: nenechte se zdeptat! Nejdůležitější je začít cokoli DĚLAT ! Aktivity přináší výsledky, ale pozor! Výsledky se dostavují se zpožděním – asi to znáte – pokud jdete do posilovny – už po hodině máte určitě lepší pocit, ale pekáč buchet na bříšku prostě ještě není! Chce to vytrvat a v aktivitě pokračovat! Tak do toho holky, pojďme bojovat! Zamyslete se nad tím, co se vám vaše tělo snaží říct a pokuste se udělat jeden malý krůček, jednu aktivitu k tomu, abyste problému zamezily, nebo abyste začaly této výzvě čelit a přiblížily jste se k jejímu pokoření a vašemu vítězství!

Píši, protože chci ostatní inspirovat, každý jednotlivec, který si po přečtení tohoto příspěvku řekne byť jednou: AHA nebo WOW, fakticky? Je pro mě mé malé vítězství!

Jakmile objevím zase něco takto zajímavého, určitě se o to s vámi zase ráda podělím!

Děkuji vám všem 🙂

Kája

zdroj: Blesk zdraví – příloha průvodce psychosomatikou (duben 2017)

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..