Živiny pro náš metabolismus

Živiny jsou látky, které naše tělo musí přijímat ve formě potravy. K růstu, správnému vývoji všech orgánů, kostí a svalů, k pohybu. Zkrátka k životu.

My lidé jsme vlastně biologický stroj, který dokáže přeměnit chemickou energii uloženou v potravě, kterou pro nás ze Slunce „vyrobily“ rostliny, na energii, kterou umíme využít pro činnost mozku, srdce, pro pohyb.

Stačí nám tedy tuto chemickou energii „sníst“. A tady to všichni známe: jíme sacharidy, bílkoviny a tuky. Těmto třem živinám se říká makroživiny, protože již obsahují pro nás tolik potřebnou energii.

Stáhněte si zdarma návod - 5 kroků, jak se zbavit únavy a stresu

K tomu, aby naše tělo z makroživin energii uvolnilo, potřebuje ale důležité pomocníky: vodu, vitaminy a minerály. Tedy živiny sice bez energie, zato naprosto nepostradatelné k životu. Říká se jim mikroživiny.

Vitamíny jsou různorodá skupina látek s množstvím funkcí. Můžeme si je rozdělit na vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K) a vitamíny rozpustné ve vodě (vitamíny skupiny B a vitamín C). Vitamíny rozpustné ve vodě fungují především jako koenzymy – látky, které spolu s enzymy umožní průběh dané reakce v organizmu.

Všechny živiny pracují společně, výživa je jako orchestr, a když přidáme velké množství jedné nebo dvou látek, potom stejně jako příliš hlasitě dunící bubny pouze přehluší ostatní nástroje, ale neobohatí hudbu, my nezlepšíme své zdraví.

Celému procesu, kdy tělo dokáže postupně získat z masa, rýže nebo másla energii pro svoji činnost říkáme energetický metabolismus. Na konci tohoto složitého procesu chemických reakcí je chemická látka, která je energií doslova nabitá. Jako baterie. Jmenuje se ATP.

Pokud tedy máme málo ATP, jsme bez energie, unavení a vyčerpaní.

 

Vyřešte své problémy s únavou jednou provždy! 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..