Moudrost předků I. – Keltové

Všechny staré národy na našem území uctívaly, či slavily zimní slunovrat.

Slunovrat je okamžik, kdy slunce vstoupí do znamení Kozoroha, jednoduše řečeno – dosáhne vrcholu své cesty a “obrátí” se na cestu zpět. Letos tento okamžik nastane 21.Prosince v 17:28h. Bude to taktéž nejkratší den v roce.

Oslavy jsou opravdu na místě. Tímto okamžikem se totiž začínají dny prodlužovat a zima, ačkoli je teprve ve své půli, již ztrácí svou vládu a každým dnem je jaro blíže!

Pokud nic jiného, možná byste měli vědět, že dnešní Vánoce – jejich podoba a zvyky – vychází z prastarých tradic národů, které žily na našem území – Keltové, Germáni a nakonec Slované.

Podíváme se na všechny a možná si při tomto putování nejen odpočineme od stresu a únavy, ale třeba najdeme i poučení a inspiraci, co bychom mohli dnes udělat jinak.

Jak slavili staří Keltové?

Keltové – Meán Geimhridh

Keltové, jako nejstarší národ žijící v české kotlině, byli plně oddání přírodě. Klaněli se jí jako nejmocnější síle ve vesmíru a přinášeli jí oběti.

Stáhněte si zdarma návod - 5 kroků, jak se zbavit únavy a stresu

Kolem 21. prosince našeho kalendáře oslavovali Keltové zimní slunovrat. Slavnost, která začínala v nejkratším dni v roce, trvala až dvanáct nocí (je možné, že těchto “dvanáct velkých nocí” se zachovalo do dnes v názvu Vánoce). Je však jisté, že Meán Geimhridh je opravdový pradědeček dnešních Vánoc. Toto slovo pochází z irštiny a znamená doslova “střed zimy”. Zajímavostí je, že tímto slovem označujeme keltské slavnosti až dnes. Jak je nazývali oni sami se již nedozvíme.

K oslavám Meán Geimhridh patří zapalování ohňů na poli a rituální posvěcení obilí. Říká vám něco “vánoční poleno”? Výraz známý od starých Keltů znamená opravdové poleno, které pochází ze stromu na vlastním pozemku nebo je získáno darem. To se přitáhne do domu, ozdobí cesmínou, břečťanem a jmelím, polije pivem a zapálí. Zažehne tak první oheň zimního slunovratu a stává se tak nejdůležitějším polenem v roce.

 

Popel z tohoto polena se pak zahrabává do půdy a přidává do krmiva domácích zvířat, aby byli požehnaní Sluncem, které hořící poleno představuje.

Důležitými symboly se stávají rostliny, které jsou i v tomto období stále zelené – cesmína, břečťan a jmelí. Zdobilo se jimi poleno, příbytky, stodoly a stáje. Věřilo se, že když takto ozdobený dům spatří dobrý duch, využije jej jako útočiště před mrazy.

Ještě jedna zajímavost – pokud při pátrání na vlastní pěst narazíte na název „Alban Arthuan“ (z velšštiny jako „Artušovo světlo), jedná se o název novodobý a pochází z díla velšského badatele Iolo Morganwga, jehož dílo se bohužel ukázalo jako podvrh. Mělo se jednat o svátek druidů, kteří rituálně odřezávají jmelí ze stromů. Jak už bylo řečeno – neznáme ani samotný název oslav zimního slunovratu (byl-li vůbec nějaký), natož abychom znali cokoli z tradice tajemných druidů. Tito duchovní učitelé si totiž vše předávali pouze ústně a pokud někde zázrakem nepřežili, zemřel poslední z nich v dobách Julia Caesara a tradice je tak pro nás ztracena.

První rada:

Co si můžeme odnést z moudrosti našich předků? Vždy doporučujeme, abyste se zařídili dle své intuice. Co vás takříkajíc “chytí za srdce”, je to, co považujete za správné, s čím se ztotožňujete.

Z tradice starých Keltů si rádi odneseme poučení o naději. Vánoce dnes vnímáme jako svátky komerce a stresu a ty dva tři dny volna “využíváme” k překotnému ježdění po příbuzných. Vraťte se alespoň na okamžik do minulosti a uvědomte si, že Vánoce původně nebyly o spěchu, únavě a stresu.

Bylo to období naděje – vždyť dny už budou jenom delší. Zima se už vzdává vlády a, ačkoli nám dá ještě zabrat, už vlastně počítáme dny do jara a tepla.

Přestaňte tedy spěchat a zkuste se letos také radovat.

 

A tomu, komu to nejde tak snadno, doporučíme našeho osvědčeného pomocníka proti stresu a špatné náladě:

Těšíme se zase za týden – budeme tady s další radou z moudrosti našich předků.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..