Stres a spánek
Minule jsme si říkali, co je to vlastně stres. Dnes se zaměříme na téma stres a spánek.
Díky stresu z těžkého pracovního dne můžete spát jako zabití nebo také můžete zůstat vzhůru celou noc.
Jak to ?
Je velký rozdíl v činnosti, která nám napomáhá usnout a v té, která to nedovolí.
Fyzická aktivita nebo duševní práce, která vedla ke konečnému výsledku, byla dokončena, nám umožní skvělý odpočinek a dobrý spánek.
Naproti tomu nedokončené věci, o kterých stále přemýšlíme, vytvářejí dlouhodobé napětí a udržují nás při vědomí, nedovolí nám usnout.
Asi každý si je vědom toho, že je důležité chránit se v noci před hlukem, světlem, změnami teplot, ale i před trávením těžkého jídla.
A jak se ochránit před psychologickým stresem?
Počítání oveček, teplé mléko s medem a horké koupele mají jen malý efekt….
Na noc se musíme připravovat během celého dne!
1)Nenechte se unést víc, než je k dosažení nejlepšího výkonu v rámci seberealizace potřeba.
Pokud se necháme příliš strhnout, zvlášť v pozdních odpoledních hodinách, stresová reakce může přetrvávat i v noci. Hormony produkované během akutního stresu mají za úkol nás uvést do stavu pohotovosti a vypnout k vrcholným výkonům, pokud jich v krvi obíhá velké množství, udrží nás zaručeně vzhůru. Naše „nespavost“ má reálný chemický základ (hormony).
2)Snažte se nepřetěžovat příliš jednu část těla nebo mysli opakováním stejné činnosti do vyčerpání.
Především je zbytečné pokračovat v duševní činnosti, když jsme unaveni. Lépe je odpočinout si nebo se věnovat jiné činnosti, rozptýlit se, a pak se k té původní vrátit.
Naše společnost nás nutí věnovat se v zaměstnání vysoce specializovaným činnostem, které se mohou stát monotónními. Ale příroda miluje různorodost, a pokud stále používáme a přetěžujeme stejnou část těla nebo mysli, pak použije stres, aby nás přiměla vyběhnout ze zajetých kolejí.
Abychom dali používaným a opotřebovaným částem těla čas na odpočinek a regeneraci, neboť náš organizmus je jen tak silný jako jeho nejslabší část.
Stres nám nedovolí spát, dokud trvá (i když jeho příčina už pominula), ale umožní nám klidný spánek, jakmile naše reakce odezní.
podle knihy STRES ŽIVOTA , Hans Selye, M.D., PRAGMA,2016