Na stres a spánek jsme narazili v minulém článku, kde jsme popsali mechanizmus a nastínili řešení. Také vám to nestačilo? Možná jste si také říkali:
Když se na svoji nespavost podíváte trochu jiným způsobem, zjistíte jednu důležitou věc – nestíháte! Ano, vaše hormony v noci „řádí“ právě proto, že máte v hlavě nedokončené a neuzavřené záležitosti. Prvním krokem tedy musí být právě tato vědomost. Vezměte si tužku a papír. Na horní okraj si napište čas, kdy vstáváte a na spodní okraj kdy chcete jít spát.
Vzpomeňte si na svůj běžný den a zapisujte si volně do prostoru činnosti, které za takový den běžně provádíte. Neomezujte se lineárností, pište kamkoli do prostoru a postupně zaplňte celý papír svými obvyklými záležitostmi. Zakroužkujte si je.
Nyní stačí „jen“ přiřadit ke každému kolečku časové rozmezí – například: Snídaně 8 – 8:30. Někteří už asi zjistili, že by potřebovali 48 hodinový den. Nic se neděje. Jen jste narazili na přirozený omyl našich mozků – máme totiž pocit, že na daný úkol potřebujeme mnohem méně času, než ve skutečnosti potřebujeme. Nevěříte? Podívejte se kolem sebe – stejnému omylu propadají dnes a denně nejen vaši kolegové v práci, nadřízení, ale i profesionální firmy (včetně těch největších) – proč je ta silnice dražší než byl odhad? Proč ten projekt nestíháme v termínu? Proč se nedaří včas schválit důležitý zákon?
A proto nikdy nemůžeme pracovat čistých 8 hodin. Tato představa je dnes dokonce v moderních společnostech považována za překonanou a trendem je flexibilní nebo volná pracovní doba. V takovém režimu jsme totiž mnohem výkonnější než na židli v kanceláři. A co teprve maminky s dětmi! Pracovní doba průměrné maminky je – no ano – celý den. Známe ten kolotoč velmi dobře! Stále vás udivuje vaše nespavost?
Jsou dvě rychlé a celkem bezbolestné cesty, jak to změnit ihned!
Ještě stále máte ten papír s kolečky? Jediné, co teď potřebujete udělat, je spočítat si, kolik máte času a ten efektivně vyplnit činností – přiřaďte svým činnostem prioritu! Možná to nepůjde hned napoprvé, možná si budete připadat neschopně, ale nakonec to zvládnete. A ještě přidáme jedno tajemství – důvod, proč nejsme stoprocentně výkonní, je nenápadná žláza v našem mozku, která se jmenuje Amygdala. Ta je zodpovědná za naše emoce. Úplně zjednodušeně můžeme říci, že pokud ji „unavíme“, naše výkonnost poklesne. Tento stav se časem nelepší, právě naopak! Proto je třeba si odpočinout. Zapomeňte na práci „v jednom kuse“ a začněte si dělat přestávky.
Abyste lépe dokázali odměřit jednotlivé činnosti, tak jak vám časově vyhovují, doporučujeme nástroj pro sledování času Toggl. Ale pozor – je opravdu neúprosný a drsný!
Naše společnost nás nutí věnovat se v zaměstnání vysoce specializovaným činnostem, které se mohou stát monotónními. Ale příroda miluje různorodost, a pokud stále používáme a přetěžujeme stejnou část těla nebo mysli, pak použije stres, aby nás přiměla vyběhnout ze zajetých kolejí. Proto se věnujme různorodým činnostem – sedíte v kanceláři? Co takhle naštípat trochu dřeva? Nemáte? A co se projít, to by šlo?
Přemýšlet tímto způsobem je pro nás doslova životně důležité, abychom dali používaným a opotřebovaným částem těla čas na odpočinek a regeneraci, neboť náš organizmus je jen tak silný jako jeho nejslabší část.
Volně převzato z publikace, která nám změnila život:
KONEC PROKRASTINACE ,Petr Ludwig, JAN MELVIL, 2013
STRES ŽIVOTA , Hans Selye, M.D., PRAGMA, 2016